Jak nie tłumić dziecięcej kreatywności?

Kreatywność to jedna z cech, która jest niezwykle cenna i przydatna w różnych aspektach życia. Aby Twoje dziecko potrafiło korzystać z kreatywnego myślenia również w dorosłym życiu, wspieraj tę cechę, dostarczając mu bodźców i organizując różnorodne aktywności. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj kilka sprawdzonych sposobów na pobudzanie dziecięcej kreatywności.

Zorganizuj środowisko sprzyjające kreatywności

Jak najlepiej rozbudzić kreatywne myślenie u dziecka? Przede wszystkim zapewnij mu do tego odpowiednią przestrzeń. Sterylnie czysty pokój, w którym nie ma miejsca na eksperymentowanie, nie będzie wspierać nieszablonowego myślenia. Zadbaj o to, by pokój lub kącik do zabawy był przystosowany do swobodnego realizowania dziecięcych pomysłów. Zapewnij dzieciakom różnorodne akcesoria i materiały, które pobudzą je do wymyślania zupełnie nowych rzeczy.

Wspieraj samodzielną inicjatywę

Małe dzieci chcą być samodzielne. Nawet jeżeli sposób, w jaki chcą podejść do wykonania danego zadania, jest odmienny niż standardowy, nie powstrzymuj ich. Pozwól im działać według swojego pomysłu i obserwuj, jak do różnych tematów podchodzą dzieci, które nie są przyzwyczajone do konkretnych schematów postępowania. Z pewnością obserwując swoje dzieci działające spontanicznie i nieszablonowo także Ty nauczysz się rozwiązywania różnych spraw zupełnie inaczej niż dotychczas.

Zachęcaj do krytycznego myślenia

Na pewnym etapie życia kilkulatki zadają wiele pytań. Gdy dzieci zaczną dorastać, możecie zamienić się rolami, aby to one zaczęły udzielać odpowiedzi zgodnie z tym, co myślą. Pytając dzieci o ich punkt widzenia, pokazujesz im, że ich zdanie także się liczy. Wspólne przedyskutowanie pomysłów rozwinie u najmłodszych umiejętność krytycznego, a także logicznego myślenia.

Podaruj zabawki pobudzające kreatywność

Dzieci uczą się przez zabawę. Aby mogły efektywnie rozwijać swoją kreatywność, podaruj im zabawki, które wspierają zmienianie pomysłów w prawdziwe rzeczy. Doskonałe do takiej zabawy będą klocki LEGO®, które można układać na mnóstwo różnych sposobów, za każdym razem wymyślając inne scenariusze dla dołączonych bohaterów. Wśród licznych zestawów znajdziesz takie, które dopasujesz do wieku oraz zainteresowań swoich dzieci.
Rozwijanie dziecięcej kreatywności nie jest trudnym zadaniem. Najważniejszą rzeczą jest pozostawienie najmłodszym przestrzeni na wymyślanie i tworzenie różnych zabaw z dostępnych materiałów. Reszta zadzieje się sama, dostarczając dzieciom mnóstwo frajdy z realizowania swoich pomysłów i doświadczania wszystkimi zmysłami efektów swojej kreatywnej pracy.