Jak wychować nastolatka? – podstawowe porady

Wkroczenie w wiek nastoletni to bardzo ciekawy, ale i ciężki czas zarówno dla rodziców, jak i samych nastolatków. Wiele w życiu się zmienia – zaczynając od zmian fizycznych, dojrzewania płciowego, a kończąc na zmianach takich jak zmiana szkoły, relacji z rówieśnikami czy odkrywanie siebie poprzez kolejne pasje i zainteresowania.

Co robić, aby wychowywanie nastolatków nie było udręką?

Wszystkie te elementy mogą sprawić, że nastolatek stanie się przytłoczony ilością nowych sytuacji, które go napotykają i z którymi musi się mierzyć, dlatego przy współpracy z rodzicami powinien on zadbać o to, aby nauczyć się radzić sobie z nieznanym, a przy tym nauczyć się jak rozpoznawać swoje emocje i zachowywać się tak, aby swobodnie je wyrażać, nie krzywdząc przy tym innych.

Co rodzice powinni już dziś praktykować w codziennych sytuacjach z nastolatkiem?

Najważniejszą rzeczą, o której powinni pamiętać wszyscy rodzice nastolatków jest fakt, że to dziecko stoi na pierwszym planem walki ze swoimi słabościami i wszelkimi nowymi sytuacjami, które napotykają go w życiu. Wielu z tych sytuacji może nie rozumieć, co sprawia, że narasta w nim złość i sfrustrowanie. Dlatego najważniejszym elementem w tej fazie dorastania powinna być codzienna rozmowa z dzieckiem. Podczas nawet krótkiej pogawędki nastolatek chętnie podzieli się swoimi problemami, spostrzeżeniami czy nawet poprosi o radę, jeśli tylko zobaczy szczere i bezinteresowne zainteresowanie się nim ze strony rodziców.

Podczas takiej rozmowy z nastolatkiem warto zdecydować się na otwartą dyskusję i dać każdemu przestrzeń do wyrażenia swoich emocji i rozważań. Dzięki temu nastolatek poczuje się doceniony, a także zyska pewność siebie, która zaprocentuje na przyszłe lata.