Jak zabawki wpływają na zdrowie psychiczne dzieci?

Nie ma dziecka, które nie wie, co to jest zabawa, tak jak nie ma dziecka, które nie wie, co to jest zabawka. Na tych małych lub dużych gadżetach skupia się nasza rozrywka w młodym wieku, a także nauka. Bo zabawa jest kluczem do nauki i rozwijania zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych umiejętności i zdolności.

Dawanie dzieciom zabawek jest niezbędne, aby mogły się one dobrze bawić, ale przede wszystkim, aby mogły uczyć się pewnych pojęć czy rozwijać wszelkiego rodzaju umiejętności. Na przykład kupowanie dzieciom zabawek do zabawy jest dobrym sposobem na stworzenie podstaw do nauki, aby mogły przyswoić sobie pewne procesy umysłowe i umiejętności, które będą im bardzo przydatne w dorosłym życiu.

Wzmacniają poczucia odpowiedzialności

Dla dzieci zabawki stają się bardzo ważne, zwłaszcza gdy są ich ulubionymi. Taka sytuacja jest idealna dla rodziców, gdyż można ją wykorzystać do wydobycia poczucia odpowiedzialności, oszlifowania go i wzmocnienia. Wyjaśnij im, że muszą dbać o te zabawki, które tak bardzo lubią, odkładać je na miejsce i nie nadużywać – przykłady odpowiedniego podejścia w tym temacie możemy znaleźć na blogu pod adresem Mamusia.pl. To wiele dla nich robi, zwłaszcza na przyszłość.

Pomaga im również zrozumieć, jak ważne są pewne zadania i czym jest samo pojęcie odpowiedzialności. Sam fakt, że muszą opiekować się swoją ulubioną lalką jest już bardzo budujący w tym względzie, a przede wszystkim cenny dla gdy dorosną. Każda mała lekcja w dzieciństwie jest wielką zaletą w dorosłym życiu.

Pomagają pokonać lęki

Poza zabawą, zabawki mogą również służyć do przedstawiania rzeczywistych sytuacji, dzięki czemu dzieci mogą je znacznie lepiej zrozumieć. W ten sposób można zająć się ich lękami, mogą wyjaśnić lub wyrazić, co ich martwi, aby rodzice mogli użyć tych samych zabawek do wyjaśnienia, że nie ma się czego bać.

Można to również rozszerzyć nieco dalej i przenieść na rozwiązywanie wątpliwości. Jeśli dzieci nie do końca coś rozumieją, zabawa i zabawki mogą być dla nich doskonałym mechanizmem pozwalającym na zrozumienie. Wystarczy ich posłuchać i zobaczyć, jak postępować z wyjaśnieniami dzięki tym narzędziom

Stymulują  wyobraźnię

Oczywiście używanie zabawek i bawienie się czymkolwiek i czymkolwiek działa jak paliwo dla silnika wyobraźni. Poprzez zabawę dzieci tworzą własne zasady, wymyślają własne światy, a nawet rozwijają historie, które przychodzą im do głowy. Wszystko to pomaga im rozwijać wiele umiejętności emocjonalnych, poznawczych i inteligencji w sposób, który jest zarówno naturalny, jak i konstruktywny.

Wyobraźnia przydaje się do tego wszystkiego, ale także do lepszych umiejętności improwizacji. Rzeczy nie zawsze mogą iść zgodnie z planem, więc dobrze jest mieć rozwiniętą tę zdolność do improwizacji, coś pielęgnowanego przez dobrą wyobraźnię. To jedna z tych rzeczy, która z wiekiem jest bardziej zauważalna wśród dorosłych, którzy jako dzieci wyobrażali sobie ze wszystkich sił.

Rozwijają umiejętności językowe i komunikacyjne

Wszelkiego rodzaju zabawki, a zwłaszcza lalki, są dla dzieci bardzo dobrym narzędziem do rozwijania umiejętności komunikacyjnych, zarówno między sobą, jak i nawet z dorosłymi. Zawsze, gdy tworzy się grę, zwłaszcza z użyciem zabawek, konieczne jest ustalenie zasad, których należy przestrzegać, aby cieszyć się doświadczeniem, i to dzieci je dyktują i muszą starać się przekazać je innym, którzy chcą się bawić.

Ten wysiłek umysłowy, aby nie tylko ustrukturyzować to, co chcą powiedzieć, ale także sprawić, by inni ludzie to zrozumieli, jest kluczem do rozwoju tych umiejętności. Nie zdając sobie z tego sprawy, dziecko internalizuje proces, który w przyszłości pomoże mu przekazać to, co chce przekazać. A wszystko zaczynając od czegoś tak prostego i nieskomplikowanego jak wytłumaczenie jak się bawić zabawką.