Jak nauczyć dziecko pić wodę?

Odpowiednie nawadnianie jest niezwykle ważne, niezależnie od wieku. Dużym problemem jest jednak nie tylko to, ile pijemy, ale również to, czym się nawadniamy.

Wiele osób dorosłych, a tym samym również ich dzieci, sięga w tym celu nie po wodę, lecz po słodki napój lub sok. Tymczasem to właśnie woda najlepiej nawadnia organizm i – co równie ważne – nie sprzyja zwiększaniu masy ciała oraz rozwojowi nadwagi. Jak więc nauczyć dziecko od małego pić właśnie wodę?

Jak nauczyć dziecko pić wodę – kilka sposobów, które warto wypróbować

Im wcześniej rodzic zacznie uczyć dziecko picia wody, tym lepiej. Mały człowiek powinien wykształcić nawyk gaszenia pragnienia z pomocą zwykłej, czystej wody już od momentu, kiedy zaczyna spożywać dodatkowe posiłki niemleczne, czyli od rozpoczęcia rozszerzania diety.

Jeśli rodzic już wtedy będzie podawał do posiłku nie słodki soczek, lecz właśnie wodę, maluch nie powinien interesować się napojami. W przypadku, kiedy dziecko poznało już smak soków owocowych lub dosładzanych herbatek, warto wypróbować następujące techniki:

  • rozcieńczanie soków wodą – im mniej słodkiego smaku, tym lepiej,
  • podawanie zwykłej wody w chwili, kiedy dziecko jest najbardziej spragnione, na przykład po wysiłku fizycznym,
  • serwowanie wody z dodatkami, takimi jak kawałki świeżych owoców czy listki mięty,
  • zadbanie o atrakcyjną oprawę – ładna kolorowa butelka, fikuśne słomki, szklaneczki z nadrukami – wszystko to zachęca malucha do sięgnięcia po wodę.

Wszystkie te metody można stosować jednocześnie lub „stopniować je” odpowiednio do czynionych postępów. Jeśli dziecko zacznie tolerować rozcieńczane soki, można przejść do podawania wody z dodatkiem owoców, aby później serwować już jedynie zwykłą wodę.

One thought on “Jak nauczyć dziecko pić wodę?

Dodaj komentarz