Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety u niemowlaka?

Wielu młodych rodziców nie może doczekać się momentu, w którym ich dziecko spróbuje swojego pierwszego obiadku. Warto pamiętać jednak, że kwestia właściwego terminu rozszerzania diety niemowlaka nie jest czymś ściśle uregulowanym, a producenci żywności dla niemowląt często wprowadzają nas w błąd, proponując słoiczki i kaszki „od 4. miesiąca życia”. Kiedy dziecko jest gotowe na pierwsze stałe posiłki?

Niemowlęta – kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Czas na początek rozszerzania diety niemowlaka to okres od ukończenia około 4. miesiąca życia do 6. miesiąca życia, przy czym jest to kwestia w pełni indywidualna i zależna od rozwoju małego człowieka. Należy uważnie obserwować malucha i dopiero przy spełnieniu wszystkich przesłanek podać mu pierwszą łyżeczkę zmiksowanych warzyw.

Rozszerzanie diety rozpoczynamy, kiedy:

  • niemowlę jest w stanie siedzieć stabilnie samodzielnie lub z podparciem,
  • niemowlę jest zainteresowane jedzeniem dorosłych,
  • niemowlę nie wypycha jedzenia z buzi.

Wymienione warunki to tak zwane oznaki gotowości na rozszerzanie diety. Dziecko będzie je manifestować nie z powodu głodu, lecz z chęci odkrywania nowych smaków.

Właśnie w taki sposób rozszerzanie diety powinni traktować także rodzice. Nie chodzi o to, aby maluch zjadł jak najwięcej startej marchewki czy rozgniecionych ziemniaków, ale by miał okazję poznać nowy smak i nową konsystencję, którą on musi nauczyć się spożywać, a jego układ pokarmowy trawić. Nie wolno więc zmuszać niemowlaka do jedzenia poprzez wpychanie łyżeczki do jego buzi – rodzic powinien jedynie podsunąć łyżeczkę do ust dziecka, aby to ono zadecydowało, czy zje oraz ile zje.

One thought on “Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety u niemowlaka?

Dodaj komentarz