Wspieranie rozwoju dziecka poprzez kołysanie i zabawę (do 12 miesiąca życia)

Pierwszy rok życia niemowlęcia, najczęściej mija bardzo szybko, niemniej jednak jest niezwykle ważny w rozwoju małej istoty.

Jak wspierać rozwój dziecka poprzez kołysanie i zabawę?

Jest to czas, kiedy dziecko nawiązuje silną więź z rodzicami, szczególnie z matką. Wówczas konieczne są pewne czynności takie, jak przytulanie, kołysanie czy odpowiednie zabawy, aby dziecko miało szansę na prawidłowy rozwój.

Kołysanie niemowląt – to warto wiedzieć

Warto zaufać swojemu instynktowi i często kołysać dziecko.

Widząc dopiero co narodzone dziecko, a nawet i to trochę starsze, mamy ochotę brać je na ręce, kołysać i przytulać. Jest to niezwykle ważne z uwagi na prawidłowy rozwój mózgu, gdyż bujanie odpowiada za stymulację rozwoju móżdżku oraz ucha wewnętrznego. Wspomaga to ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej. Kołysząc i tuląc dziecko, pomagamy mu w raczkowaniu, chodzeniu, bieganiu czy tańczeniu.

Zabawy manipulacyjne i ruchowe

Z zabaw ruchowych zalecane są wszelkie czynności dobierane do ruchowej sprawności dziecka. Warto je również dobierać w taki sposób, żeby zabawa była przyjemna dla pociechy i dla nas. Zabawy z piłką, turlanie, zabawy dywanowe, skoki, jak i sporo innych zabaw ruchowych, zapewnią naszemu maluchowi odpowiednią dawkę ruchu do właściwego rozwoju. Pierwsze sortery, zabawy klockami, jak i inne tego rodzaju zabawki są dobrą chwilą na ich włączenie do zabawy z maluszkiem.

Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj pierwsze puzzle z kilkoma elementami czy układanki wykonane z drewna. Układanie wieży z klocków może być dla takiego dziecka jeszcze nazbyt trudne, dlatego musimy je wspierać. Chociaż wiele radości, na pewno dostarczy mu możliwość jej zburzenia.