Nauka przez zabawę – kreatywne pomysły na zabawę dla dzieci od 1 roku życia

Po ukończeniu 1 roku życia dziecko zaczyna intensywnie poznawać świat, staje się coraz bardziej ciekawskie i chętne na nowe wyzwania. Zadaniem opiekunów jest dobrze wykorzystać ten czas i zapewnić dziecku zabawy stymulujące jego rozwój.

Kreatywne pomysły na zabawę dla dzieci po 1. roku życia

Sprawdźmy, jakie zabawy są najlepsze, by jednocześnie uczyć i bawić malucha.

  1. Zabawa z wodą

Ta zabawa sensoryczna polega na umieszczeniu różnych przedmiotów w misce z wodą. Mogą to być klocki, plastikowe nakrętki, kawałki drewna czy gumowe piłeczki, wykorzystajmy to, co akurat mamy pod ręką. Dziecko wyławia elementy, poznaje różne struktury, obserwuje, jak różne materiały zachowują się podczas kontaktu z wodą, odkrywa, że jedne toną, a inne unoszą się na jej powierzchni.

  1. Zabawa w kuchni

To kolejny rodzaj zabawy sensorycznej, w której biorą udział produkty kuchenne, takie jak:

  • makarony,
  • ryż,
  • płatki owsiane,
  • fasola sucha,
  • i wiele innych.

Wybrane produkty wsypujemy do miseczek, a dziecko sięga po nie rączką. Podczas tej zabawy dziecko dotykiem bada różne struktury, co stymuluje jego rozwój motoryczny. Maluch poznaje także nowe produkty i dzięki temu będzie bardziej chętny do ich jedzenia. Warto, wcześniej rozłożyć koc, ponieważ jest to zabawa, która potrafi zrobić spory bałagan.

  1. Zabawa w rzucanie

Ta zabawa polega na tym, że dziecko rzuca do opiekuna różne przedmioty. Mogą to być piórka, kawałki materiału, piłeczki, klocki, pluszaki, wszystko to, co nie jest bardzo ciężkie i znajduje się w zasięgu ręki. Podczas tej zabawy, maluch odkrywa jak zachowują się różne przedmioty podczas rzucania nimi i jak ich ciężar wpływa na zasięg rzutu. To świetna zabawa, która rozwija zdolności motoryczne.

One thought on “Nauka przez zabawę – kreatywne pomysły na zabawę dla dzieci od 1 roku życia

Dodaj komentarz